Kot, który pomaga w nauce

Przyszedł czas na pierwszą poważną analizę książki. Na ruszcie coś dla dzieci- „Kotek Mamrotek- Umiem opowiadać” Piotra Olszówki z ilustracjami Kacpra Dudka.

SZCZEGÓŁY

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, rok wydania 2015

ANALIZA TECHNICZNA

Duży plus jeśli chodzi o wykonanie. Twarda oprawa, ciekawy format o poziomej orientacji, papier dobrej jakości i zszywane strony. Książka posiada czarno-białe ilustracje w postaci historyjek obrazkowych.

DSCF6723

ANALIZA TREŚCI

Pierwszy raz spotkałam się z tego typu książeczką, w której to dziecko staje się autorem opowieści. Bohaterem jest Kotek Mamrotek, znany z czasopisma „Świerszczyk”, który przeżywa przedziwne przygody wraz z różnymi stworzeniami ze swojego otoczenia. O wszystkim mówią rysunki ułożone w postaci historyjek, do których treść wymyśla osoba czytająca. Jak wskazuje tytuł- kotek ma uczyć opowiadać. Pomocą służą morały w postaci pytań lub stwierdzeń umieszczone na końcu rysowanych opowiastek.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z LEKTURY

Moim zdaniem przygody Kotka Mamrotka mają, oprócz celów edukacyjnych, spełniać funkcję rozbudzania kreatywności i propagowania czytelnictwa. Historyjki kształtują spostrzegawczość, budują myślenie przyczynowo-skutkowe. Mogą stać się pomocą dla dzieci i rodziców, a także nauczycieli w zachęcaniu dzieci do nauki czytania i wypowiadania się. Wymyślanie przygód dla Kotka Mamrotka może stanowić również dobrą zabawę.

DSCF6726

(fot. własna, fragment  książki „Kotek Mamrotek- Umiem opowiadać”), il.  K. Dudek)

MOIM ZDANIEM

Dla dorosłego książeczka może wydawać się dosyć osobliwa. Bo czarno-białe ilustracje i brak treści to nie jest coś, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak na uwagę zasługuje sam pomysł, który traktuje młodego czytelnika jak współtwórcę opowieści o małym niezdarnym kocie. Książeczkę polecam 4 i 5 latkom oraz dzieciom w młodszym wieku szkolnym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s