Dobre, bo polskie ?

Refleksji początek

sam_0644

Tegoroczny listopadowy weekend jest dla mnie wyjątkowy. Mamy w Białymstoku cudowną aurę (widok flag powiewających na tle ośnieżonych drzew robi niesamowite wrażenie! ). Dodatkowo wzruszający koncert pieśni patriotycznej, w którym brałam udział  natchnął mnie do myślenia na temat polskości. Polska, honor, język polski, barwy ojczyste. Głowa pełna dumy, a serce miłości do tradycji. Czas na wspomnienia i historię, pamięć o poległych. Przyszły mi również do głowy książki.

Spoza granic

Zauważyłam, że istnieje spora różnica między popularnością literatury zagranicznej, sposobem jej reklamowania, a rodzimą książką. Dlaczego to, co zza granicy nazywamy mianem „hitu”czy „bestsellera”, a polskie pozycje giną gdzieś na tle tego, co przekładane z obcego języka. Sama zauważyłam, że często sugeruję się propozycjami, nowościami rynkowymi, reklamami, listami bestsellerów, a większość z nich to tytuły zza granicy. Dlaczego tak rzadko sięgam po polską książkę? Mamy mnóstwo wspaniałych ojczystych autorów, nagradzanych książek, klasyków wartych wspominania. Mamy książki godne uwagi ze względu na poruszane problemy, książki pełne życiowej filozofii, którą tylko Polacy są w stanie zrozumieć, książki bogate różnorodnością ojczystego języka, mądre doświadczeniem, które towarzyszy naszej rzeczywistości. Dziś o tym przypominam, w nawiązaniu do święta, dzięki któremu możemy w ogóle czytać i mówić po polsku.

Moi faworyci

Nie powiem, że jestem fanką Adama Mickiewicza (może za wyjątkiem wierszy) ani Juliusza Słowackiego. Przyczyny szukam w lekturach, których dogłębna szkolna analiza pozbawiona treści, a naszpikowana zbędną liczbą pytań, pozbawiła książki pierwotnego sensu. O wiele bliższy jest mi Konstanty Ildefons Gałczyński albo Krzysztof Kamil Baczyński. Uwielbiam Wisławę Szymborską. Ale poetów zostawmy na później, skupiając się na moich faworytach. Wśród pisarzy polskich mam kilku takich, dzięki którym moja historia i gust czytelniczy jest taki, a nie inny. Opowiem o pisarzach, których bardzo szanuję, którzy do mnie przemawiali w różnych okresach życia, którzy są dla mnie najlepszymi rodzimymi twórcami (oczywiście spośród tych, których znam).

Henryk Sienkiewicz 

Spośród klasyków najbardziej cenię sobie Henryka Sienkiewicza i jego powieści. Cenię go  za historię, którą przekazuje w swoich książkach. Budowana przez Sienkiewicza opowieść pokazuje  to, co najważniejsze, przekazuje wartości, jest ponadczasowa. Człowiek przeżywa wplecioną w dramatyczne tło melodramatyczną historię bohaterów, jest wciągnięty w wir wydarzeń, wzrusza się i odlatuje w świat sprzed lat. Szczególnie zakochana jestem w „Quo vadis”, to mój numer jeden.

Zbigniew Nienacki

W temacie powieści, które nawiązują do historii Polski, ale nie tylko mieści się cykl powieści Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku. Serię przeczytałam już dwa razy, a nawet napisałam na ten temat pracę zaliczeniową kiedyś na egzaminie. Pan Samochodzik to zupełnie inna postać niż ta, którą pokazuje ekranizacja. To człowiek z miłością do zagadek i do prawieków, inteligentny samotnik. Seria książek Zbigniewa Nienackiego to też opisy polskiej przyrody, ciekawostki z różnych miejsc, czasy auto stopu i obozowisk harcerzy. Wspominam ją z sentymentem i łzą w oku.

Małgorzata Musierowicz

Niezrównana królowa powieści młodzieżowych. Na „Jeżycjadzie” się wychowałam, ale nie tylko, bo czytałam również małe książeczki tej autorki napisane dla dzieci. Kiedyś nawet udało mi się otrzymać list od samej pisarki! Bohaterowie książek Małgorzaty Musierowicz mają to do siebie, że są wyraźnymi charakterami. Autorka trzyma się kontynuowania rodzinnej sagi, dzięki czemu książka może nam towarzyszyć całe życie. Bohaterowie dorastają wraz z nami, zmieniają się czasy i zwyczaje. Nie zmienia się humor i charaktery, oraz doskonałe rysunki ilustrujące książki, wykonane przez samą pisarkę. Jestem wdzięczna pani Małgorzacie, bo to m.in. dzięki niej odważyłam się pisać.

Krystyna Siesicka

Jeśli ktoś w swojej czytelniczej karierze przegapił książki Krystyny Siesickiej, to stracił bardzo wiele. Tą autorkę uplasowałabym gdzieś między powieścią dla młodzieży, a dorosłych. Jest wśród jej książek nawet horror dla nastolatek, ale też bardzo dużo dialogu między przeszłością, a teraźniejszością. Pisarka pokazuje świat codzienny, zagłębia się w relacje między ludźmi na przestrzeni lat. Jedna książka mówi o wielkiej miłości, a kolejna część pokazuje, że życie wszystko zmienia. Nie owija w bawełnę, pokazuje i smutki i radości. Zdecydowanie najbardziej wbiła mi się w pamięć niewielka książka pt. „Ludzie, jak wiatr”.

Katarzyna Grochola

Idąc tropem kobiet w literaturze polskiej pragnę znaleźć szczególne miejsce dla naszej Katarzyny Grocholi. Jeśli miałabym ją porównać z jakimś zagranicznym autorem, z pewnością powiedziałabym, że Nicholas Sparks jest naszą Grocholą. Może przesadzam, ale kiedyś tak mi przyszło do głowy podczas jednej dyskusji. Mylące jest wrzucenie pisarki do worka książek babskich. O nie! Zdecydowanie nie nazwałabym jej książek czytadłami. Przykładem dlaczego nie mogą być „Zielone drzwi”czy „Trzepot skrzydeł”, w których trzeba zmierzyć się z prawdziwie poważnymi problemami. Katarzyna Grochola pisze o kobietach, o mężczyznach, o miłościach, rozterkach, tarapatach. Robi to w niezwykle humorystyczny sposób, przez co nie czytam jej książek w miejscach publicznych. Książką the best tej autorki jest dla mnie „Houston mamy problem”- kompendium wiedzy o tym, co myślą o kobietach mężczyźni. Szalenie zabawna książka i mimo grubości, którą osiąga, jak dla mnie jest zdecydowanie zbyt krótka.

Aleksander Minkowski

Człowiek od powieści dla młodzieży, trochę fantasta, trochę reporter dnia codziennego. Wśród książek Minkowskiego znaleźć można opowieści z czasów wojny („Nasturcja i Lew”), opowieści z podwórka („Gruby”), powieści z odrobiną zagadki (” Ząb Napoleona”), a nawet książki z odrobiną fantastyki. Chyba najbardziej znana powieść to „Szaleństwo Majki Skowron”, ale tytułów jest o wiele więcej. Książki Aleksandra Minkowskiego towarzyszyły mi w dzieciństwie zatem postanowiłam go tu ująć, szczególnie w podziękowaniu za pochylenie się nad problemami nastolatków.

Andrzej Sapkowski

Na zakończenie listy moich faworytów napiszę kilka słów na temat Andrzeja Sapkowskiego. Przy tych wszystkich książkach, które do tej pory wymieniłam wygląda to trochę tak, jak dodanie ananasa do kotletów schabowych, (oczywiście nie umniejszając twórczości pana Sapkowskiego, chodzi mi raczej o rodzaj prozy). Opowieści o „Wiedźminie” to jak dotąd, obok książek Terry’ego Pratchetta mój ulubiony cykl fantastyczny. Lubię jego humor, bohaterów, którzy znajdując się w zupełnie innej rzeczywistości są dla nas tak bliscy, bardzo ludzcy do tego i niezwykle polscy. Nic dziwnego, że Andrzeja Sapkowskiego zwą „mistrzem polskiej fantasy”. Jego książki czyta się szybko, z przyjemnością, z uśmiechem na ustach, tudzież parskaniem ze śmiechu. Zdecydowanie polecam.

Polskie vs zagraniczne

sam_0726

Myślę, że warto propagować polską twórczość, pamiętać o ojczystych autorach. Nie mam tu na myśli lektur, kanonu klasyków (za nic na świecie nie poleciłabym nikomu np. „Granicy”Zofii Nałkowskiej albo „Tango” Mrożka), ale książki, które do nas przemawiają, które mówią o tym, co nas Polaków boli, drażni, rozpiera, zachwyca, pociąga, interesuje, zajmuje, wkurza, wyróżnia. Tytuły, które przekazują wartości, mówią o tradycji, są pełne szacunku dla historii. Które pisane są z całą wspaniałością języka, również z wykorzystaniem prawa do tworzenia neologizmów. Książki, w których jesteśmy Polakami. Niech to będzie nasz bestseller.

Reklamy

2 myśli w temacie “Dobre, bo polskie ?

  1. nieidealnaanna pisze:

    A mi zabrakło w zestawieniu Stefana Żeromskiego bo bardzo lubię jego książki mimo wszystko. Ze współczesnych twórców wymienilabym jeszcze Janusza.L.Wiśniewskiego ciągle mam do niego słabość. Cudze chwalicie swego nie znacie,nie tylko książki,ale podobnie jest z kinomatogeafia i muzyka 😊

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s