Co czytają pisarze?

Dzisiejszy wpis powstał w wyniku poszukiwania książki odpowiadającej na wyzwanie czytelnicze 2017. Jedno z zagadnień, które właściwie sama opracowałam, brzmi:
„DOWIEDZ SIĘ CO CZYTAŁ LUB MÓGŁ CZYTAĆ TWÓJ ULUBIONY AUTOR”. Sama kiedyś na spotkaniu autorskim musiałam zmierzyć się z takim pytaniem, opowiadając czytelnikom o książkach, które mnie fascynują.

Wiele razy zastanawiałam się nad życiem takiego pisarza. Co lubi robić? Co lubi jeść? Gdzie spędza czas? Co go inspiruje? Jakie wydarzenia wpłynęły na jego twórczość? I w końcu CO CZYTAŁ, jaka literatura go ukształtowała, jakie książki lubił w dzieciństwie, młodości, z czego się śmiał, a gdzie pociekły łzy. Byłoby wspaniale dowiedzieć się tego o swoim ulubionym autorze.

 

Zadanie okazało się wcale nie proste. W szczególności, gdy lubisz mało popularnego twórcę lub takiego, który nie doczekał się dociekliwych osób zadających powyższe pytania. Jest jednak kilka sposobów, gdzie szukać inspiracji i odpowiedzi na pytanie, jakimi lekturami raczył się prawdopodobnie Twój ukochany pisarz.

DSC02146

Redaktor prawdę Ci powie?

Jeśli Twój ulubiony autor żyje i ma się dobrze, możesz przedrzeć się przez szereg wywiadów zamieszczonych na blogach, portalach książkowych, w prasie poświęconej książkom, a nawet w zwykłej gazecie np. tuż przed premierą książki czy Targami. Coraz więcej pytań dotyczy życia prywatnego autorów, więc może trafić się również zagadnienie dotyczące upodobań czytelniczych. Bardzo ciekawe wywiady zamieszcza m.in. portal Lubimy czytać.

Z autorem twarzą w twarz

Zachęcam do uczestnictwa w spotkaniach autorskich, na których można zadawać pisarzom pytania i przy odrobinie szczęścia nawet doczekać się odpowiedzi. Właśnie na takim spotkaniu autorskim zadano mi pytanie dotyczące moich ulubionych książek i czerpania inspiracji z literatury innych twórców. To ciekawe, chociaż zaskakujące pytanie, bo zwykle czytelników bardziej interesuje pisanie i twórczość niż to, co autor czyta. Niemniej jednak, będąc autorem, warto się przygotować do odpowiedzi.

Autobiografie

I biografie to kolejne źródło poszukiwania inspiracji o życiu i twórczości pisarza/ poety. Jedne mniej, drugie bardziej udane, inne bardzo podkolorowane i niezwykle powieściowe. Oprócz biografii Jana Kochanowskiego i dwóch książek o Astrid Lindgren chyba jeszcze innej nie czytałam, ale dla chętnych do poznania swojego autora polecam sięganie po biografie. W szczególności jeśli jest ich kilka i można porównywać je między sobą pod kątem przedstawienia wydarzeń.DSC02145

Blogo mi

Niektórzy autorzy prowadzą swoje strony internetowe i profile specjalnie dla fanów. Sporo współczesnych pisarzy chwali się wieloma rzeczami np. na Twitterze czy Facebooku, więc fan nie tylko dowie się o tym, co czyta jego ulubiony autor, ale również o której godzinie je śniadanie i kim. Im bardziej sensacyjne informacje tym lepiej, więcej czytelników przybywa. Pytanie tylko, czy świadczy to o jakości życia, czy pisania?

Encyklopedia

Kiedy już przeszukałeś wszystko i na próżno szukać informacji na temat książek czytanych przez autora, można pobawić się w gdybanie i analiza historii literatury. Jakie książki były bestsellerami w latach, kiedy tworzył ten pisarz? Jakie książki były obowiązkową lekturą lub popularną pozycją? Co zostało wydane? Przy okazji może to być ciekawa lekcja historii.

„Frywolitki”

Tak się składa, że jedną z moich ulubionych pisarek jest Małgorzata Musierowicz, spod której „pióra” wyszły książki z serii „Frywolitki”. Jest to zbiór felietonów poświęconych czytelnictwu, pisarzom oraz ciekawym i polecanym przez autorkę pozycjom książkowym. Wydawało mi się, że nie będę mieć problemu z przeczytaniem książek poleconych przez twórczynię „Jeżycjady”, ale jak się okazuje, większość z tytułów, o których pisała, jest w moich bibliotekach niedostępne. Może jednak uda mi się coś znaleźć i przeczytać.
Szukając informacji o tym, co czytają autorzy książek i nie tylko, wpadłam na książkę „Co czytali sobie kiedy byli mali?” Ewy Świerżewskiej i Jarosława Mikołajewskiego. Jest to zbiór wywiadów z 24 osobami, niekoniecznie autorami książek, ale ważnymi dla naszego kraju. Myślę, że warto po nią sięgnąć i dowiedzieć się, jakie lektury kształtowały postaci, które z kolei poniekąd ukształtowały nas.

DSC02170

Zatem taka wskazówka na przyszłość. Jeśli zamierzasz być autorem, zostaw po sobie ślad w postaci przekazania czytelnikom informacji o Twoich literackich i tym podobnych upodobaniach. Zawsze bowiem znajdzie się ktoś ciekawy odpowiedzi na pytanie, jakie książki czytał pisarz, zanim zaczął pisać.

[A na fotkach ławeczki książkowe autorstwa znanych gwiazd,
inspirowane prozą, poezją, piosenką, sztuką. Zdjęcia wykonane w Warszawie
w okolicy Pałacu Kultury i Stadionu Narodowego]
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s