Hej, wesele!

Z pewnością każdy miał okazję słyszeć o tegorocznej edycji Narodowego Czytania.
W każdym większym mieście, bibliotece, domu kultury podejmowano się przygotowania i przeczytania wybranej lektury roku 2017, jaką było „Wesele” S. Wyspiańskiego. Tak się złożyło, że ja również w tym roku czytałam. Posłuchajcie!

Przed weselem

Gdy przed wakacjami odwiedzałam bibliotekę, z którą współpracuję jako animator, dowiedziałam się o akcji Narodowego Czytania i od razu zaproponowałam, że możemy włączyć się w nią wspólnie z naszymi pracownikami i wolontariuszami. Lubię propagowanie czytelnictwa, więc zapaliłam się do tego pomysłu niczym słoma. Nic więc dziwnego, że w konsekwencji dostałam rolę chochoła…
Ale po kolei! Przed wakacjami byłam przed weselem- tylko, że swoim- więc za wiele uwagi przygotowaniom do akcji poświęcić nie mogłam. Opowiedziałam jedynie wszystkim o pomyśle i współpracy i otrzymałam bardzo ważną odpowiedź, bez której żadnego wesela by nie było. Mianowicie „tak”.

DSC_0002

Aktywnie w wakacje

Tuż po urlopie wróciłam do planowania akcji. Od razu włączyli się w nią moi współpracownicy, a także z chęcią wolontariuszki. W konsekwencji w Narodowym Czytaniu wzięły udział osoby z Pracowni Działań Kulturalnych, Klubu Aktywnego Seniora (z Centrum Aktywności Wielopokoleniowej Stowarzyszenia KLANZA)
oraz Szkoły SuperBabci i SuperDziadka.

Wspólnie z kierowniczką Klubu Seniora wybrałyśmy fragment, dość obszerny
(na całe 40 minut), bo akurat ten, gdzie pojawiają się wszystkie postacie fantastyczne. Chętnych do ról nie brakowało. Pozwoliłam sobie zarezerwować chochoła. Nie wiedzieć czemu, ale strasznie lubię takie dziwaczne role.
A może dlatego, że przejawiam też często do wielu spraw słomiany zapał.

Czytania

Zaczęłyśmy szykować czytania i próby. Zaangażowało się w to 14 osób. Oprócz mojego chochoła pojawił się m.in. Rycerz, Upiór, Dziad, Hetman, Stańczyk oraz weselni goście: Poeta, Dziennikarz czy Isia. Żeby czytanie nie było jedynie czytaniem, dodaliśmy barwności w postaci kostiumów. Wszyscy byli pełni emocji i oczekiwali dnia „premiery”.

DSC_0041

Hej, wesele!

Czytanie poszło wspaniale. Panie z Filii nr 8 Książnicy Podlaskiej zadbały o aranżację przestrzeni oraz przygotowały prezentację wprowadzającą w tematykę dramatu. Słuchacze z powagą oglądali nasz występ, niektórzy nawet okazali wzruszenie.
Jestem dumna ze wszystkich osób, które wzięły wraz ze mną udział w tej akcji. I chociaż nie byłam przekonana co do wyboru „lektury”- nigdy nie przepadałam za „Weselem”
i jego zawiłościami- uważam, że warto było poświęcić czas na przygotowania i realizację Narodowego Czytania.

To jest ten moment, w którym czujesz, że to, co robisz, ma sens. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s