Sylwestrowe podsumowania książkowe

Sylwester to czas refleksji i podsumowań, ale również planów na kolejny rok. Wiem, że bardzo mało było wpisów przez ostatni czas, ale bywają sprawy ważne i ważniejsze. Gdy zawodzi zdrowie, wszystko odfruwa na dalszy plan.
W Sylwestrowe około południe dumam sobie nad minionym rokiem pod kątem czytelniczym. Dużo ciekawych książek, dużo pięknych spotkań z innymi fanami literatury, udział w Wymianie Książkowej, którą zorganizowałam w miejscu pracy i oczywiście książkowe wyzwania.

Motywacja i wyzwanie

kreatywne-ksiazkowe-wyzwanie-2017-1

Prawdziwe wyzwanie to takie, do którego czujesz wewnętrzną motywację. Widać, że aż się palisz do wykonania czegoś, a oczy świecą niczym płonące pochodnie. Jak stare przysłowie mówi, z „niewolnika nie ma pracownika”, tak samo z niewolnika nie ma czytelnika. Każdą książkę powinno się CHCIEĆ, a nie MUSIEĆ przeczytać. Dlatego też wyzwania są dla tych, którzy mają do tego wewnętrzną motywację. W tym roku oprócz własnego wyzwania książkowego, znalazłam dwie interesujące, inspirujące listy, według których poszukiwałam tytułów do przeczytania. Mimo niesprzyjających warunków do czytania, udało mi się w całości wykonać swoje wyzwanie oraz częściowo wybrane elementy z pozostałych dwóch. Czas na podsumowanie Kreatywnego Książkowego Wyzwania Roku z Książką.

Kreatywne Książkowe Wyzwanie

Zanim przejdę do podsumowania, kilka słów o moim wyzwaniu. Miało ono na celu nie tylko przeczytanie określonej liczby książek charakteryzujących się wybranymi kryteriami. Miało ono zaktywizować czytelnika, pomóc w wyruszeniu na poszukiwanie książek nie tylko w Internecie, jak również dać okazję do społecznych interakcji. Zapytaj, pożycz, pójdź do księgarni, wyszperaj. To, moim zdaniem, ciekawsze niż poszukiwanie tytułów wg kryterium i listy dostępnej na portalu o książkach.

W Kreatywnym Książkowych Wyzwaniu znalazło się 12 poleceń do wykonania, a wszystkie znalezione według nich książki, należało przeczytać. Oto moja lista podsumowująca te zmagania:

 1 POSZUKAJ INSPIRACJI NA CZYTELNICZYM BLOGU/ PORTALU

„Strażniczka książek” M. Glaser

Więcej o tej powieści pisałam jakiś czas temu. Książka dla starszych dzieci wzbudziła moje mieszane uczucia. Czyta się szybko, ale niekoniecznie lubię, kiedy ktoś opiera się na cudzych pomysłach.

2 WYBIERZ COŚ Z LISTY NOWOŚCI

” Wszystko, czego nie pamiętam” J. Hassen Khemiri

Powieść poruszająca wiele problemów społecznych, relacji międzyludzkich oraz punktów widzenia. Ile ludzi, tyle scenariuszy i wspomnień. Trudna, ale warta przeczytania.

3 POKUŚ SIĘ NA KLASYKĘ

„Złota Jabłoń” N. Streatfeild

Również opisywana na blogu wspaniała książka dla dzieci. Wzruszająca, mądra, pokazująca, że realizacja marzeń, to ciężka praca.

DSC03395

4 WYSZPERAJ BARDZO STARĄ KSIĄŻKĘ U BABCI/ DZIADKA

„Opowiadania myśliwego” G. Skriebicki

Przecudowne opowiadania z dawnych lat. Niezwykłe opisy przyrody, sprawiają, że przenosisz się w wyobraźni do świata, gdzie rządzi mróz, wiatr, drzewa i zwierzęta. Gdzie człowiek jest pełen szacunku do przyrody, nawet będąc myśliwym.

5 POPROŚ KOGOŚ O POŻYCZENIE CI KSIĄŻKI

„Niezwykły Dar Diny” L. Raaberbol

Książka z biblioteczki siostry. Trzymająca w napięciu opowieść dla młodzieży, w której oprócz wielu fantastycznych stworzeń i ciekawych zwrotów akcji można znaleźć trudy życia młodego bohatera posiadającego magiczne moce. Polecam.

6 DOWIEDZ SIĘ CO LUBIŁ, LUB MÓGŁ CZYTAĆ TWÓJ ULUBIONY AUTOR

„”Podróż z małym bagażem” T. Jansson

Niezbyt znana książka autorki serii o Muminkach. Opowiadania nie raz wzruszają, nie raz pokazują życie w całym jego kolorycie, nie tylko same różowe sceny. Ciekawa, pokazująca inną stronę autorki książka.

7 WEŹ KSIĄŻKĘ Z WYPRZEDAŻY, PIERWSZĄ, KTÓRA WPADŁA CI W RĘCE

„Chłopiec zwany Gwiazdką” M. Haig

Moje świąteczne rozczarowanie (niestety). Spodziewałam się magicznej historii o Mikołaju, a dostałam jakiś mini horror niekoniecznie stosowny dla dzieci, w którym trochę pachnie stylem Snicketa. Może dla fanów traumatycznych przeżyć będzie to dobra lektura, dla mnie niekoniecznie się podobała.

20171231_133235

8 ZDOBĄDŹ KSIĄŻKĘ W RAMACH JAKIEJŚ KSIĄŻKOWEJ AKCJI

„Dziennik ciężarowca” T. Kwaśniewski

Cudowna, wspaniała, przezabawna i ważna lektura. Szczególnie polecam kobietom i mężczyznom w ciąży (mężczyźni są w ciąży razem z kobietami, zdecydowanie). Każdy miesiąc oczekiwania na dziecko przedstawiony z punktu widzenia młodego przyszłego ojca, który nie wie zupełnie nic o tych 9 miesiącach i stara się zrozumieć zarówno zmiany zachodzące w jego kobiecie, jego życiu, jak i wszystkich wokół, którzy zmagają się z cudem posiadania dziecka. Mam ochotę uściskać autora za to, że podjął się napisania tak wspaniałej książki.

9 WYPOŻYCZ KSIĄŻKĘ, SUGERUJĄC SIĘ OKŁADKĄ

„Kota lubi szanuje” M. Kłosińska-Moeda

Po tytule można już wywnioskować, co zwróciło moją uwagę na okładce. Zgadujcie…. KOT. No więc kot zwrócił moją uwagę na tę oto powieść, która polotem nie grzeszyła, czytała się błyskawicznie i zakończyła rzewnie. No cóż, nie mój typ literatury, ale jak twierdzi autorka, czytelniczki potrzebują takich książek.

10 POPROŚ KOGOŚ Z RODZINY O POLECENIE TYTUŁU

„Światło między oceanami” M. Steadman

Polecił mi Tata. Bardzo, bardzo trudna, smutna, wzruszająca, budząca mieszane uczucia książka o niezwykle trudnych wyborach dokonywanych z miłości i ich skutkach. Dziękuję, że mogłam ją przeczytać, zmieniła mój pogląd na wiele spraw.

11 ODSZUKAJ BESTSELLER SPRZED 10 LAT

„Dziesięć stron świata” A. Onichimowska

Książka o młodzieży z różnych stron świata. Kultura, obyczaje, troski i problemy młodych ludzi oraz ich upór związany z chęcią wydostania się z uwikłań. Minusem książki jest jednostajny styl wszystkich opowiadań ( a może to plus?).

12 ZNAJDŹ NIEPOTRZEBNĄ KSIĄŻKĘ I WEŹ JĄ SOBIE

„Malowany welon” W. Somerset Maugham

Również opisywana na blogu powieść o zmianie, ludzkich słabościach i tym, co jest ważne w życiu, po co sięgać, czego się trzymać.

DSC03821

2018

O pozostałych wyzwaniach książkowych oraz liczbie i ciekawych tytułach książek przeczytanych w tym roku napiszę kolejnym razem. Za parę godzin będzie 2018 rok. Czeka mnie w nim wiele wyzwań życiowych, dlatego też nie będę podejmować się książkowych wyzwań. Również  z tego powodu, że czeka na mnie jakieś 30 do 40 zdobytych w różnych akcjach, kupionych oraz dostanych w prezencie książek, które tylko czekają na półkach na przeczytanie.

Życzę Wam wszystkim na Nowy Rok:

inspirujących tytułów

niekończących się ulubionych książek

nowych tytułów waszych ulubionych autorów

czasu na przeczytanie tego, co macie zamiar przeczytać

wspaniałych miejsc do zagłębienia się w lekturze

znalezienia w książkach tego, czego poszukujecie

oraz czerpania z książek prawdziwej przyjemności

DSC03964

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s