Ciężarówka z książkami

Wiedzę o świecie można czerpać z przesłań ludowych, opowiadań, rozmów z innymi ludźmi, obserwacji bądź internetów (tych ostatnich nie polecam). Przyszła mama w nie raz nachalny sposób poszukuje odpowiedzi na swoje miliard pytań (aż do znudzenia). Dlatego warto sięgnąć po odpowiednią literaturę dla ciężarówki.

Mamo, mamo, coś ci dam

Dostałam całe stosy książek o ciąży. Dobrze, że większość pożyczone, a nie kupione, bo nie miałabym co z nimi później zrobić. Im więcej czytania, tym więcej… bzdur. Co książka, to inna wersja wydarzeń. Mętlik w głowie i skrzyżowanie na amerykańskiej autostradzie. Dobrze, że ktoś wymyślił coś takiego, jak instynkt macierzyński, bo gdyby dzieci wychowywało się w oparciu o podręczniki, to byłyby charaktery odpowiadające poszczególnym wydawnictwom. Postanowiłam opisać Wam dwie najciekawsze pozycje książkowe na temat stawania się matką.

„W oczekiwaniu na dziecko” H. Murkoff, S. Mazel

To moim skromnym zdaniem Biblia ciążowa. Dostałam ją od przyjaciółki, która najwyraźniej wiedziała co robi. Jest tam dosłownie wszystko czego pragniesz się dowiedzieć. Jak dziecko rozwija się w poszczególnych tygodniach (nie tylko trymestrach), jak ty się rozwijasz i jak się możesz czuć. Co powinno podlegać badaniom lekarskim i na czym to badanie polega.

Autorzy zadbali o to, by odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się u ciężarówek pytania, a najistotniejsze treści wyszczególnione są w specjalnych ramkach. Ta książka to nie tylko zbiór wiedzy, ciekawostek, ale także i pomoc. Co robić kiedy… pojawiają się pewne dolegliwości, zaczynasz czuć się źle, rodzisz, a jesteś sama w domu. Kiedy jechać do szpitala i jak ogarnąć tatusia (o tak). Jest rozdział o porodzie i rozdział specjalny dla posiadaczy bliźniaków. Nic dziwnego, że książka waży jakieś 2 kilo i można z nią ćwiczyć podnoszenie ciężarów.

20180505_123820

O ćwiczeniach też można w niej przeczytać, jak również o zrównoważonej diecie. Plusem jest to, że nie owija się tu w bawełnę mogących się pojawiać trudności, udając, że czekają Cię same gwiazdki z nieba i wszechogarniająca radość. Takie poradniki od razu wyrzucam do kosza! Tutaj również nie ocenia się pewnych spraw, jak np. karmienie. a jedynie pokazuje plusy i minusy różnych jego form. Poradnik, który nie radzi, a daje możliwość wyboru, dostarczając przyszłej mamie/ tacie obiektywnych danych.

To jest to! Ja to kupuję!.

Fascynującym dodatkiem do książki są polskie przypisy, sprowadzające Cię na ziemię w kontekście np. opieki lekarskiej. To pewnie zabezpieczenie wydawcy tak na wszelki wypadek, gdyby zachciało Ci się amerykańskich standardów 🙂

„Ciężarówką przez 9 miesięcy” K. Cooke

 Kolejny hit i bestseller rynkowy w Polsce i za granicą. Trochę stara, ale jara- rzekłabym. To książka, którą można sobie poczytać dla rozbawienia i poprawy humoru. Autorka z ironią i ogromnym dystansem opisuje swoje zmagania ciążowe. Kiedy przeczytałam jej porównanie kanału rodnego do Kanału Panamskiego, żeby ten pierwszy wydawał się większy, mało nie pękłam ze śmiechu.

Tutaj też znajdziemy opis ciąży tydzień po tygodniu, chociaż bardziej okrojony niż w przypadku pierwszego poradnika. Książka posiada również miejsce na prywatne notatki czytelniczki, dzięki którym można stworzyć coś w rodzaju pamiętnika-dziennika obserwacji własnej.

20180505_123955

Jeśli nie masz dobrego lekarza ani nikogo bliskiego, kto będzie znał odpowiedzi na Twoje cięzarówkowe pytania, te dwie książki mogą zdecydowanie pomóc. Nie szukaj wiedzy w internetach, bo dowiesz się tylko o tym, jak bardzo jesteś chora i że natychmiast powinnaś lecieć na pogotowie (w większości przypadków). Zanim zaczniesz siać panikę – sięgnij po dobrą książkę dla ciężarówek. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s