Dzieci Astrid Lindgren

Nie tylko „Dzieci z Bullerbyn”, dzielna Pippi, Emil czy Ronja wyszły spod pióra znanej i lubianej pisarki dla najmłodszych Astrid Lidgren. Dziś krótka recenzja zbiorku opowiadań pod tytułem „Dzielna Kajsa”, czyli kolejny raz o wspaniałych i niezrównanych maluchach.

Kajsa

Tomik opowiadań wydany przez Naszą Księgarnię rozpoczyna tytułowa bohaterka- Kajsa. Dziewczynka nie ma lekko- jest sierotą, opiekuje się nią starsza pani, która sama często potrzebuje wsparcia. Można powiedzieć, że życie dziewczynki jest smutne, ale nie- okazuje się, że nie trzeba wiele by czuć się szczęśliwym. Kajsa kiedy trzeba odnajduje w sobie odwagę i siłę oraz upór, których często próżno szukać u dorosłych. Czytając historię Kajsy można się zawstydzić, że są na świecie dzieci, którym nikt nie niesie pomocy i muszą sobie radzić same.

20180427_150340

Drugie opowiadanie, które niezwykle mnie urzekło, to historia Słoneczka- dziewczynki przebywającej pod opieką ciotek na czas choroby mamy. Ciotki faworyzując swoje potomstwo, wciąż wykorzystują i poniżają Słoneczko. Ile może wytrzymać takie małe dziecko? Gdzie kończą się granice niesprawiedliwości? Co robi dziewczynka, kiedy jej życie i zdrowie zostaje narażone na niebezpieczeństwo z powodu lekkomyślności dorosłych?

Bohaterowie opowiadań Astrid Lindgren to dzieciaki, które wykazują się niezwykłymi zdolnościami. Nie mam tu na myśli absolutnie super mocy, ale cechy wyróżniające je spośród innych: cierpliwość, odwagę, wytrwałość, pomysłowość, zrozumienie, empatię. Chociaż żyją najczęściej w trudnych warunkach, muszą zmagać się z biedą, chorobą bliskich czy głodem, znajdują w sobie pokłady sił niezbędne dla przetrwania. Potrafią ponadto wykazać się troską o innych i szacunkiem. Nawet gdy nie mają wiele, dzielą się z innymi. Dzięki temu opowieści Astrid Lindgren tchną nadzieją i optymizmem, mimo, że nie są wcale łatwe do przełknięcia dla czytelnika. Polecam wszystkim, którym nie obce są problemy najmłodszych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s