Ekscentryczni bohaterowie Pani Ewy

Fascynuje mnie literatura dla nastolatków. Być może jeszcze nie dorosłam, bo bliskie są mi ich problemy i przemyślenia. I wszystko takie żywe, pełne emocji, prawdziwe.

Ewa Nowak

Na książki Ewy Nowak trafiłam przypadkiem. To nie przypadek, że najbardziej intrygujące tytuły przychodzą do mnie właśnie w taki sposób. A wszystko za sprawą wymiany książkowej i tego, że czasem sięgam po książki sugerując się okładką. Te były niezwykle kolorowe, wręcz biły po oczach swoją jaskrawością. Interesujące tytuły. I tak się właśnie dostały w moje ręce.

Ewa Nowak jest autorką wielu powieści dla młodzieży, terapeutką i w ogóle interesującą osobą. Czytając jej książki, przenoszę się w świat szkolnych miłości, trosk, skrajności i rozbieżności. Pomimo stworzenia nietuzinkowych bohaterów i niezwykłych wydarzeń, to nie są płytkie książki, jakie często pojawiają się na rynku z myślą o nastolatkach. Bynajmniej. Autora zagłębia się w psychikę swoich dziwnych, niepowtarzalnych, nie raz naszkicowanych grubą kreską indywidualności postaci. Co czują, co myślą, czy ich refleksje są zwyczajne i znajome wielu, czy też jedyne w swoim rodzaju. W książkach Ewy Nowak nieprzewidywalnych sytuacji trzeba się wręcz spodziewać. A wszystko to dla zrozumienia rozterek młodego człowieka. Dla zrozumienia samego siebie.

20180407_093502

Nie pierwsi i nie ostatni

Najbardziej urzekła mnie „Lawenda w chodakach”. Mam skłonność sentymentalną do opowieści o miłości w młodości. Historię kilkorga przyjaciół podróżujących po Europie i zastanawiających się co to jest właściwie prawdziwa miłość (jeśli jest), kiedy zazdrość psuje nam wszystko i jak zaufać, bo przecież to nie jest łatwe, czyta się jednym tchem. Skomplikowane relacje i zawiłości związków mogą się jeszcze bardziej pokomplikować, gdy pojawia się ktoś nowy, zaburzając dawny porządek rzeczy.

Książka „Drugi” opowiada o chłopcach, którzy zmagają się między innymi ze swoimi rodzinnymi kłopotami, ale nie tylko. Autorka pokazuje, że świat, którego zazdrościmy innym, może być dla nich samych prawdziwą udręką. A ten, na kogo patrzymy z zazdrością, niekoniecznie może widzieć się w takim samym świetle.

To zderzenie doświadczeń pojawia się również w powieści „Rezerwat niebieskich ptaków”, gdzie świat ludzi niezwykle bogatych spotyka się ze światem prostych i ubogich. Czy problemy młodych ludzi z różnych warstw społecznych się różnią? Czy pieniądze gwarantują brak trosk i kłopotów? Co jest wartością dla osób pochodzących z różnych środowisk? Autorka nie odpowiada na te pytania wprost. Ona pozawala nam zdecydować, pokazując świat w dość obiektywny sposób.

20180523_175146

Ekscentryczni czy normalni

Chociaż bohaterowie książek Ewy Nowak, jak również same wydarzenia są dość nietypowe i ekscentryczne, to problemy, które pojawiają się na drodze wszystkich osób doskonale charakteryzują współczesnego młodego człowieka. Każdy z nas w młodości pierwszy raz kochał i nie wiedział, czy to miłość na zawsze, miał kłopoty finansowe lub ze zdrowiem, wchodził w konflikty ze swoimi rodzicami i rówieśnikami, czuł gniew i frustrację i niepewność swoich możliwości.
Dlatego zachęcam do spojrzenia na swoje życie oczami bohaterów książek Ewy Nowak. Świeżym spojrzeniem, gotowym do refleksji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s