Siedem dni na czytanie dzieciom

Odnoszę wrażenie, że czytelnictwo trochę odżywa. Szczególnie pod kątem najmłodszych organizowanych jest wiele akcji propagujących wartościową lekturę. W Białymstoku powstała specjalna księgarnia dla dzieci, w Wedlu aktorzy Teatru Dramatycznego czytają bajki w niedzielne poranki, a biblioteki prześcigają się w wymyślaniu atrakcyjnych spotkań z książką.

Jednak jednym z największych ogólnopolskich wydarzeń związanych z czytaniem dzieciom jest Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, zainicjowany przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. Zwykle odbywa się on w czerwcu w okolicach Dnia Dziecka. Tym razem jest to już XVII edycja tego wydarzenia, trwa od 02 do 08 czerwca, a w realizację zamierzeń włącza się wiele interesujących osób. Właściwie każdy może to zrobić, nie tylko księgarze, bibliotekarze czy pisarze. Mogą to być mamy współpracując z nauczycielami, domy kultury, animatorzy, propagatorzy czytelnictwa, blogerzy. Równie dobrze możesz świętować Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom ze swoim maluchem w domowym zaciszu.

kampania czytanie tydzień

Na zdjęciu oficjalny plakat kampanii.

Tegoroczne hasło Tygodnia Czytania Dzieciom brzmi: „Czytanie łączy”. Nie będę rozpisywać się nad pozytywnymi stronami czytania najmłodszym, bo o tym powstały tysiące artykułów, wpisów i opracowań naukowych. Nie można nie przyznać racji, że dziecko i książka to dobre połączenie, a czytanie łączy. Łączy wyobraźnię z kreatywnością, umysł z rozwojem, dorosłych z dziećmi i dzieci zamknięte w dorosłych z ich dziećmi, łączy pokolenia, łączy świat fantastyczny z realnym. Wymieniać jeszcze?

tydzien czytania

Logo Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Równolegle do ogólnopolskiej akcji w Białymstoku organizowany jest (7) Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom, który powstał jako realizacja ogólnopolskich zamierzeń na terenie Białegostoku. Jest to duże wydarzenie, w którym biorą udział władze miasta i województwa, a inauguracja odbywa się w samej Operze i Filharmonii Podlaskiej z wielką pompą. Jest to okazja do zjednoczenia działań wszystkich tych, którzy za ważną misję uznają propagowanie czytelnictwa wśród dzieci.

Dla zainteresowanych edycją z Białegostoku zapraszam na stronę: http://bp.bialystok.edu.pl/?q=btcd_7

Ze swojej strony zachęcam do udziału zarówno w Ogólnopolskim, jak i Białostockim Tygodniu Czytania Dzieciom. Niech to nie będzie tylko 7 dni, jakie poświęcimy na zaproszenie dzieci do świata książek, ale inspiracja do długofalowego działania.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s