Bycie rodzicem uczy pokory

„Lekcja miłości”- tak brzmi tytuł książki Magdaleny Łyczko. Zbiór wywiadów z ludźmi kultury, sztuki, nauki, sportu itd. A wszystkie w temacie rodzicielstwa. To nie jest lekka książka, lektura, która nie pozostawia po sobie śladu. Uderza prosto w serce. Dlatego warto ją przeczytać.

Rodzic to trudna rola

Zamieszczone w książce wywiady poruszają zupełnie inne niż te „oficjalne” oblicza osób o znanych nazwiskach. Pokazuje blaski i cienie macierzyństwa i ojcostwa. Jak być rodzicem, gdy masz kilkoro dzieci? Jak być rodzicem i w ogóle być, gdy tracisz ukochaną osobę? Rodzice samotni, rodzice adopcyjni, doświadczeni przez los, późne rodzicielstwo, posiadanie dziecka niepełnosprawnego- te,a także inne aspekty bycia matką lub ojcem zaprezentowała autorka książki. Wszystkie wskazują na to, jak trudną rolą jest bycie rodzicem. Wymagającą poświęceń, dania z siebie wszystkiego.

20180915_100616

Bukiet niezwykłych postaci

Dzięki zebraniu tak różnorodnej skali portretów każdy znajdzie w książce coś dla siebie. nawet ten, kto dzieci nie planuje i nie posiada. Autorka nie boi się zadawać trudnych pytań i pokazywać skomplikowanych historii. Wchodzi nie raz na grząski teren, ale nie ma tu odarcia ludzi z ich prywatności. Wszystko odbywa się z szacunkiem dla rozmówcy i czytelnika. Bez szokowania tandetną sensacją. Fundament książki stanowią emocje. Cała Skalska emocji. Tak barwna jak same rodzicielstwo. Znajdujemy historie o miłości, smutek, radość, cierpienie, zazdrość…

Wielka niewiadoma

Nigdy nie wiadomo co się wydarzy, tak w życiu każdego, jak i w życiu rodzica. Dziecka i losu nie da się zaprogramować. Opowiadają o tym w bardzo intymnych wywiadach  Maciej Orłoś, Paulina Kurzajewska czy Renata Przemyk. To tylko kilka nazwisk spośród tych, z którymi rozmawiała autorka. Książka pokazuje, jak różne przygody, a zarazem trudy, niesie ze sobą bycie mamą/tatą. Pokazuje słabości i siłę drzemiącą gdzieś w nas, którą dopiero dziecko potrafi wydobyć. Ale wszystko sprowadza się do jednej prostej puenty. Tak różni, a jednocześnie jednogłośnie twierdzący: dzieci to cudowny skarb.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s