Dziecięca lista książek

Czytanie od urodzenia

Jestem ogromną fanką czytania dzieciom na głos od momentu przyjścia na świat. Wiele osób dziwi mi się i pyta: „A to dziecko nie za male? Jeszcze nic toto przecież nie rozumie!”. Nie, nie za małe. I miesięczne i dwumiesięczne dziecko potrafi słuchać opowieści płynących z ust rodzica rodzica. Wystarczy odpowiednio się za to zabrać. Kto nie próbował, niech żałuje.

Ostatnio podczas takiej głośnej lektury rozmyślałam na temat swoich ulubionych książek. W głowie układałam listę tego, co będziemy czytać w następnej kolejności. Tak się zagalopowałam, że wyszła całkiem spora lista lektur. Hmmm…. jak tu tego wszystkiego nie zapomnieć? Chyba trzeba usiąść i zapisać.

20180925_130633[1]

Przekazać miłość do czytania

Zależy mi na rozbudzeniu w dziecku miłości do książek. Jeśli jest jakaś miłość do podziału, to z pewnością ta. Chciałabym żeby moje dziecko przeczytało kiedyś te pozycje, które mnie zachwyciły.  Chciałabym żeby poznało wartości i przesłanie, dla których pokochałam te, a nie inne tytuły. Nikt nie mówi, że też muszą się mu spodobać, ale… Jak by to było przekazać swojemu dziecku pakiet wartościowych książek. Wiadomo, że kupowanie tego wszystkiego nie jest możliwe. Na samą osiemnastkę to by się chyba uzbierało małą bibliotekę. Jak więc się za to zabrać? Jak zabezpieczyć się w razie gdyby miało Cię zabraknąć? Wielką wagę przykładam do czytania tego, co wartościowe. Zaczęłam więc myśleć co zrobić by dziecku te wartości jakoś przekazać poprzez inspirująca lekturę. I wymyśliłam.

Dziecięca lista książek

Biorę notes. Jakiś ładny i w miarę trwały. Długopis i listę przeczytanych książek zapisaną w głowie i w sercu. Zastanawiam się co chcę osiągnąć. Powoli zapisuję autora, tytuł i uzasadnienie. To trochę jak praca domowa. Przekonać do lektury. W jednym zdaniu zawrzeć dlaczego chcę żebyś przeczytała tą książkę. Dlaczego jest ona dla mnie tak ważna. Powoli powstaje lista na różne etapy życia.

Książkowa lista życia

Książki dziecięce, młodzieżowe, poradniki i te nie-poradniki, książki o miłości, o dojrzewaniu, o zmianie na lepsze, o trudnych chwilach i te na wkraczanie w próg dorosłości. Książkowa mapa dla dziecka od rodzica. Książkowy Testament i bank wskazówek. W końcu kawałek historii twojej jako czytelnika, a teraz rodzica. Twoja inna twarz. W sumie to sama chciałabym otrzymać taką listę. Na szczęście moi rodzice zawsze pozwalali mi buszować w swoich książkach, a Tata podsuwa ciekawe tytuły do lektury. Nie tylko muzyka łączyć może pokolenia. Niech łączy również książka.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s