#zksiążkąpodkocykiem… i zaproszenie do świata polskich autorów

Nie bez powodu w dniu, kiedy świętujemy niepodległość, pragnę Wam opowiedzieć o polskiej literaturze. Często jesteśmy zafascynowani pisarzami z zagranicy, głośno okrzykiwanymi bestsellerami i ekranizowanymi powieściami, a zapominamy o tym, co mamy na wyciągnięcie ręki. Przecież wśród pojawiających się na rynku książek jest naprawdę mnóstwo wartościowych, doskonałych perełek polskich twórców. Podziwiam rodzimych autorów za wrażliwość, umiejętność wieloaspektowego spojrzenia na temat, poetycką naturę prozy, empatię i za to, że mają chęć tworzyć w kraju, w którym trudno się przebić, najlepiej publikować za własne pieniądze, a wydawcy i podatki zabierają większą część zarobków. W dodatku czytelnictwo ponoć (według statystyk) nie jest na najlepszym poziomie.

Dziś w ramach kampanii #zksiążkąpodkocykiem pragnę wraz z Izą z https://www.domatorka.blog/ oraz Moniką z  http://atociwynalazek.blogspot.com/ pokazać Wam trzy interesujące książki polskich autorów. Każdą z innej półki tematycznej.

„STULECIE WINNYCH” AŁBENY GRABOWSKIEJ- POLECA IZA Z BLOGA DOMATORKA

Wiosna jest radosna, lato intensywne, a jesień leniwa. Dlatego lubię jesienią zostać w piątkowe wieczory w domu i się wyciągnąć na kanapie. Wyciągnąć i wciągnąć jakąś powieść. Taką, która pochłania całą moją uwagę, że nawet chłód i ciemność za oknem mi nie straszna, kiedy rozterki bohaterów, ich przeżycia i emocje, przesłaniają cały ten leniwy, jesienny świat.

IMG_20191110_202351
Są takie światy, są takie rodziny, w które wsiąknąć łatwo, które kocha się od pierwszych stron. Ja polecam Wam spędzić jesień z Winnymi, a właściwie ze „Stuleciem Winnych” Ałbeny Grabowskiej. „Ci, którzy przeżyli” to pierwszy tom sagi o tej rodzinie.
Brwinów, rok 1914, tuż przed wybuchem I wojny światowej. W rodzinie Winnych na świat przychodzą dwie dziewczynki : Mania i Ania. Poród jest ciężki i matka Katarzyna umiera wkrótce po nim. Ojciec, Stanisław, ma zatem pod opieką dwa noworodki i dwoje starszych synów. Na szczęście ma także rodzinę, która pomoże w każdej sytuacji. W pierwszym tomie poznajemy historię młodości Mani i Ani, czas wojny, okres niepodległości, dzieciństwo dziewcząt, dorastanie, pierwsze przyjaźnie i miłości, aż do 1 września 1939 r.
Autorka ma wyjątkowo lekkie pióro, a historia dziewcząt na tle historii (chociaż ciut niedokładnej) Polski na pewno zainteresuje każdego. Życie pełne codziennych problemów, radości, ale też wielkich dramatów. Bardzo emocjonalny i plastyczny obraz, który pobudzi wyobraźnię niejednego czytelnika. Pozycja, z którą w miłej atmosferze spędzicie jesienny wieczór, bo książkę czyta się błyskawicznie. Tak wciąga! Ale nie martwcie się. Po przeczytaniu „Ci, którzy przeżyli”, czekają na Was jeszcze dwa tomy tej historii…

„MIRABELKA” CEZAREGO HARASIMOWICZA OCZAMI MONIKI Z A TO CI… WYNALAZEK!

Ciężko  mi wybrać  jedną polską książkę, którą mogłabym polecić. Naszą rodzimą literaturą zaczytuję się nie od dziś i cenię wielu twórców. Jednak ze względu na datę postanowiłam postawić na „Mirabelkę” Cezarego Harasimowicza. To opowieść m.in. o patriotyzmie, naszej historii, ukazaniu uciemiężenia jakiego doznali ludzie podczas wojny. To po prostu wartościowa opowieść pokazująca zmieniającą się historię współczesną. Mirabelka poznaje różne ustroje polityczne, okropieństwa wojny, cierpienie, gorycz wygnania i poczucie wyobcowania.

75394826_954226378281858_6175113453439549440_n

Drzewko cierpi wraz z mieszkańcami warszawskich Nalewek i wraz z nimi raduje się. Nie potrafi zrozumieć, jak można gnębić kogoś jedynie ze względu na to, że jest inny. Nie rozumie wojen, absurdalności ustrojów, aresztowań za odmienne poglądy. „Mirabelka” to przede wszystkim wielka lekcja tolerancji oparta na historii. Pierwszymi jej bohaterami są bowiem Żydzi.

„Mirabelka” to książka, którą powinien przeczytać każdy. Chciałabym, żeby właśnie takie powieści znajdowały się w kanonie lektur szkolnych. Książki wartościowe, uczące historii i tolerancji. Pokazujące jak wielką krzywdę może wyrządzić jej brak

POETYCKO ODE MNIE, CZYLI „POLSKA MIŁOŚĆ” WOJCIECHA MŁYNARSKIEGO

Bardzo często książki polskich autorów są dla mnie wielkim zaskoczeniem. Kiedy trafiła do mnie książka „Polska miłość”, czyli zbiór utworów autorstwa Wojciecha Młynarskiego, byłam bardzo zdziwiona tym, że znam tyle jego tekstów, praktycznie nic o tym nie wiedząc. Słyszałam je w radio w postaci piosenek i jako często powtarzane slogany. Ileż to razy do moich uszu trafiało: „wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „uparcie i skrycie ach życie kocham cię, kocham cię nad życie”,czy „jesteśmy na wczasach, w tych góralskich lasach”…

DSC_0571

Teksty Wojciecha Młynarskiego zebrane w książce „Polska miłość” to rzeczywistość sprzed lat, jak również i ta bardzo aktualna. Miłość przy mielonym kotlecie, na szarym chodniku, wczasach, służbowa i ta, która wymaga prania koszul. Z humorem i jednoczesnym romantyzmem, refleksją i pełną gamą uczuć- to rzadka umiejętność, żeby połączyć te wszystkie rzeczy. Bardzo wartościowa lektura, pozwalająca na podjęcie refleksji nad miłością, w szczególności mega skomplikowanym związkiem mężczyzny i kobiety.

#ZKSIĄŻKĄPODKOCYKIEM

Wpis powstał w ramach kampanii #zksiążkąpodkocykiem , której pomysłodawczynią jest Magda Erbel z Save the magic moments . Kampanię wspiera rewelacyjna i pogrążona w książkowej pasji grupa Przeczytaj&podaj dalej, którą znajdziecie na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/1186904907995677/ . Dziękuję za gościnne wpisy świetnym miłośniczkom książek, czyli Izie https://www.domatorka.blog/ oraz Monice  http://atociwynalazek.blogspot.com/ , do których serdecznie zapraszam! Jeśli macie ochotę dołączyć do kampanii i promować czytelnictwo, szczegóły znajdziecie na grupie.

8 myśli w temacie “#zksiążkąpodkocykiem… i zaproszenie do świata polskich autorów

  1. Kamila / Z naciskiem na szczeście pisze:

    Stulecie winnych pochłonęłam jednym tchem, wspaniała książką! Reszty propozycji nie znam, ale ma nadzieję, że uda mi się przeczytać 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s