O kotach, powieściach i romansie z trupem w tle- relacja ze spotkania z Katarzyną Zawojską

W piątkowy wieczór (22 listopada) w Pracowni Działań Kulturalnych białostockiej KLANZY odbyło się spotkanie autorskie z Katarzyną Zawojską. Autorka promowała swoją najnowszą powieść o intrygującym tytule „Kot psuje się od ogona”. Nie bez powodu właśnie tu, bo akcja książki dzieje się w Białymstoku. W rozmowie przeprowadzonej przez doskonałą dziennikarkę Radia Białystok- Dorotę Sokołowską Katarzyna Zawojska zdradziła wiele sekretów na temat swojej książki, a także opowiedziała o pisarskich planach na przyszłość.

20191122_190356[1]

Jak się okazuje, komedia kryminalna, jaką jest „Kot psuje się od ogona”, to jedno ze spełnionych marzeń autorki. Zaczęła je realizować po trudnych przejściach, pokazując, że jest w stanie sięgnąć po więcej. Została dyrektorem, pisarzem, a to jeszcze nie koniec!

20191122_181708[1]

Okazuje się, że autorka jest wielbicielką polskiej prozy, w szczególności kryminałów Joanny Chmielewskiej. Nie lubi czytać książek o trudnej tematyce, bo ciężko jest przy nich odpocząć. Woli literaturę lekką, komizm, zabawę słowem i wszelakie językowe igraszki, czego dowodem jest chociażby sam tytuł jej książki. Zabawni i specyficzni są także bohaterowie. Katarzyna Zawojska nie ukrywa, że oczywiście, ludzie o których pisze są odrobinę inspirowani rzeczywistością. Nawet cechy jej własnego charakteru są w dwóch szalonych przyjaciółkach, Dance i Baśce, które stały się bohaterkami książki „Kot psuje się od ogona”. To jednak nie jedyne wyjątkowe i nietuzinkowe postacie. Warto wspomnieć chociażby o policjancie zw. Mordeczką, który ma w sobie cechy wielu kultowych serialowych detektywów, czy o kolorowej niczym paw Pameli Strupek. W książce jest oczywiście i kot. Biały, puchaty, o wdzięcznym imieniu Ptyś- kluczowa istota całej historii.

20191122_180748[1]

Powieść ma bardzo współczesną formę. Część dialogów została zapisana w formie rozmowy na messengerze i wymiany smsów między bohaterami. Są też teksty piosenek i cytaty z polskiego kina. Podczas spotkania można było posłuchać fragmentów (nawet z podziałem na role!), które goście losowali za pomocą kostki do gry.

Katarzyna Zawojska przyznała, że jest w trakcie pisania kontynuacji „Kot psuje się od ogona”. Oczywiście wątek kryminalny ma pojawić się i tym razem, jak również ten romantyczny, któremu chętnie kibicują czytelnicy (a który autorka nazwała nawet „romansem z trupem w tle”).

20191117_110430[1]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s