8 Targi Książki w Białymstoku- w wesołej pigułce

Już w najbliższy piątek- 12 kwietnia rozpoczną się 8 Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Nie ma chyba lepszej okazji do zobaczenia tylu książek i spotkania z autorami oko w oko, co właśnie podczas imprez targowych. Jedyne takie w Polsce B, niepowtarzalne, kameralne i zawsze z wielką dbałością organizowane przez Fundację Sąsiedzi. Zapraszam Was już dziś do udziału w Targach Książki w Białymstoku, przedstawiając wybrane informacje w pigułce i z przymrużeniem oka.

Kiedy i gdzie?

8 edycja Targów Książki w Białymstoku obejmuje weekend od piątku 12 do niedzieli 14 kwietnia. To oznacza, że mamy trzy piękne dni w otoczeniu książek i autorów. Większość spotkań, wydarzeń oraz stoiska będą mieścić się w przepięknym budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Odeskiej. Wybrane wydarzenia zorganizowane są również w pobliskim Teatrze Lalek. Targi Książki połączone są z Festiwalem literackim „Na pograniczu kultur”. Warto wiedzieć, że jest to impreza o charakterze międzynarodowym.

50503831_2008571962558743_4722197992264695808_n

Materiały promocyjne Organizatora.

Gdzie znaleźć informacje o Targach? 

Wszelkie aktualizacje pojawiają się na Facebooku oraz na stronie Organizatora. Zostawiam Wam linki do miejsc, gdzie możecie odnaleźć najistotniejsze informacje. Warto na bieżąco śledzić wszelkie ogłoszenia, żeby nie przegapić niespodzianek i newsów z ostatniej chwili.

Oto strony imprezy i Organizatora:

https://www.facebook.com/TargiKsiazkiWBialymstoku/

http://www.fundacja-sasiedzi.org.pl/

DSCF6706

Atrakcje dla dzieci

Wyciąg najciekawszych atrakcji i spotkań skierowanych do dzieci. W większości na imprezy dla dzieci obowiązują zapisy:

  • 12.04 godz.10.00 Spotkanie autorskie z Agnieszką Tyszką
  • 12.04 godz.11.00 Spotkanie z Tomaszem Samojlikiem, autorem m.in. postaci Żubra Pompika oraz Adamem Wajrakiem, a wszystko w klimacie tajemnic Puszczy Białowieskiej
  • 12.04 godz. 11.00 Bardzo ważne i ciekawe warsztaty z Joanną Krzyżanek  pt. „Pierwsza pomoc Cecylki Knedelek”
  • 12.04 godz.13.00 Premiera nowej książki Grzegorza Kasdepke!
  • i wiele, wiele innych (zaglądajcie do programu) oprócz tego liczne atrakcje na stoiskach oraz miejsca z prezentacją gier i zabawek, a nawet pokaz iluzji
  • Autografy można dostać między innymi od: Agnieszki Tyszki, Grzegorza Kasdepke, Adama Wajraka, Kuby Sosnowskiego, Joanny Krzyżanek, Ewy Karwan-Jastrzębskiej

Najznamienitsi goście

A oto kilka najciekawszych gości tegorocznych Targów. Absolutnie fantastyczne osoby:

  • 13.04 godz. 11.00 Profesor Jerzy Bralczyk z żoną Lucyną Kirwil  opowiedzą o…? O miłości! Tego nie można przegapić!
  • 13.04 godz. 12.30 Spotkanie ze znanym reporterem i dziennikarzem Mariuszem Szczygłem
  • 13.04 godz. 14.00 Pojawi się na Targach Marcin Wicha (Laureat Nike i autor „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”)
  • 13.04. godz. 16.00 Oczekiwany i wypatrywany Wojciech Chmielarz ( autor m.in. bestsellerowego „Żmijowiska”)
  • 14.04 godz. 12.30 Zupełna gwiazda! Chris Carter we własnej osobie

    Te oraz inne spotkania z autorami poprowadzą znani i lubiani: Dorota Sokołowska, Andrzej Bajguz, Miłka Malzahn czy Michał Książek!
    Jak zwykle nie zabraknie autorów regionalnych, pochodzących z Podlasia i tworzących o nim i na nim. Szczegółowe informacje znajdziecie w programie i tutaj:

https://www.facebook.com/pg/TargiKsiazkiWBialymstoku/events/

55525881_2110895728993032_2782808529117904896_n

Materiały promocyjne Organizatora.

„Jestę blogerę”

Tegoroczna edycja Targów ma w programie specjalne spotkanie skierowane do blogerów, wydawców i tym podobnych ludzi zajmujących się promocją książek w sieci. Panel dyskusyjny  #wezpoczytaj może być doskonałym miejscem na rozmowę o czytelnictwie i książce w internecie. Będzie tam prawdopodobnie Ruda z Taniej Książki i Okoń w sieci. Zaprasza na nie również Dorota Sokołowska, fantastyczna i jedna z moich ulubionych dziennikarek! Więcej między innymi na jej blogu:

http://tudorotasokolowska.pl/2019/03/02/wezpoczytaj/

https://www.facebook.com/events/299741540695388/

Przygotowania

Zawsze pisząc o Targach, zwracam uwagę na pewne kwestie ułatwiające skorzystanie z imprezy. Czas poświęcony na błądzenie w poszukiwaniu parkingu, czy też stoiska swojego ulubionego wydawcy, można spożytkować przecież na coś innego. Moim zdaniem warto:

  • Zapoznać się z programem, wydrukować, zakreślić i zaplanować to, na co chce się wybrać. Czasem dwie rzeczy odbywają się równolegle lub tuż po sobie, warto więc mieć jakiś plan działania, żeby niczego nie przegapić. Nie idź też w ciemno, sprawdź, czy na dane spotkanie nie obowiązują przypadkiem wcześniejsze zapisy.
  • Wziąć kartę kredytową (jeśli możesz pozwolić sobie na debet;)) i taką ilość gotówki żeby starczyło na wszystko, co chcesz kupić (ha, ha, ha). Jeśli masz upatrzone pozycje, bez których się nie obejdzie, odłóż pieniądze przeznaczone na ten cel w bezpieczne miejsce, żeby nie wydać na coś innego.
  • Sprawdzić wskazówki dojazdu, objazdy, parkingi, szlaki piesze i rowerowe (czym tam się właściwie wybierasz, choćby hulajnogą). Jeśli jesteś spoza Białegostoku to koniecznie musisz to zrobić! Opera jest naprawdę monumentalnym budynkiem, ale nie od razu rzuca się w oczy, stojąc w otoczeniu innych budynków i pobliskiego parku. Nie błądź, pytaj o drogę, którą mieszkańcy Białegostoku z pewnością chętnie Ci wskażą.
  • Nie przepłacać. Zwykle wydawnictwa oferują duże promocje, ale nie zawsze. Sprawdź listę książek, których zakup planujesz i porównaj z cenami w ulubionej księgarni. Zapisz sobie orientacyjne ceny (jeśli masz na to czas). Ja zwykle tak robię, dzięki czemu udaje mi się uniknąć nieudanych zakupów. Rabaty są duże, ale i można nieopatrznie przepłacić.
  • Sprawdzić w jakich wydawnictwach szukać swoich wymarzonych zapowiedzi i gdzie mieszczą się ich stoiska. Kiedyś będąc na targach rozpaczliwie szukałam mojego ulubionego wydawnictwa. Mało brakowało, a nie zdążyłabym w ogóle do niego dotrzeć (tak to jest, jak się trafia na imprezę tuż przed zamknięciem)! Teraz już zawsze zawczasu sprawdzam numer stoiska.
  • Wziąć ze sobą coś do picia i prowiant. Nie wiadomo kiedy mijają te słodkie godziny…
  • Zaopatrzyć się w notesik na autografy i długopis. Mówię serio! Najlepszy autograf nawet wykonany markerem z ręki szybko się zmywa 😉

DSCF6699

Targi książki w Białymstoku są wyjątkowym wydarzeniem, bo nie stawia się w nich na ilość, ale na jakość. Nigdy nie odczułam przesytu, jaki towarzyszył innym odwiedzonym przeze mnie imprezom tego typu. Organizatorzy podkreślają i promują autorów rodzimych i zapraszają gości, którzy stają się przysłowiową wisienką na torcie, dbają o najmłodszych czytelników. Tu każdy znajdzie coś dla siebie i mali i duzi miłośnicy książek, z czego sporo spotkań dla dzieci ma formę aktywizującą. Stoisk jest tyle, ile trzeba. Nie za dużo, nie za mało- ot, w sam raz! W dodatku magia Opery dodaje blasku i klasy całej imprezie, a przy okazji można zwiedzić tę architektoniczną perełkę. Rodzinnie, bez pośpiechu. Tak właśnie jest na Targach Książki w Białymstoku. Jeśli Was zabraknie, z pewnością będziecie żałować!

Dodaj komentarz